Up Okolice Prev Next Slideshow

 Poprzednie zdjęcie  Następne zdjęcie  Strona indeksu
 
 
 
Pierwsza
Beskid
  Synagoga w Dzialoszycach.jpg - Synagoga w Działoszycach - synagoga znajdująca się w Działoszycach przy ulicy Ignacego Krasickiego.

Synagoga została zbudowana w 1852 roku na miejscu poprzedniej drewnianej bożnicy, według projektu Felicjana Frankowskiego. Przebudowana w latach 1880-1904. W przybudówkach mieściły się biblioteka, mykwa oraz dom rabina. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali synagogę. Po wojnie w budynku synagogi znajdował się dom dziecka oraz skład opałowy. Obecnie synagoga znajduje się w stanie ruiny.

Murowany i otynkowany budynek synagogi został zbudowany na planie prostokąta, w stylu klasycystycznym. We wschodniej części znajdowała się kwadratowa sala główna nakryta sklepieniem zwierciadlanym, a w zachodniej przedsionek a nad nim babiniec. Elewacje boczne dzielone pilastrami dźwigającymi belkowanie. Elewacje wieńczyły trójkątne szczyty z inskrypcjami hebrajskimi. Obecnie zachowały się tylko mury obwodowe, fragmenty napisów hebrajskich na szczytach budynku, wewnątrz resztki malowideł. Synagoga była jedną z najładniejszych synagog w Polsce.
		Synagoga jest wpisana do rejestru zabytków pod numerem 1039A.

ŹRÓDŁO:http://pl.wikipedia.org/wiki/Synagoga_w_Dzia C5 82oszycach  
Synagoga w Dzialoszycach 1
Synagoga Ksiaz Wlk
Synagoga 2
Synagoga 3
Chatka

Synagoga w Działoszycach - położona jest przy ulicy Ignacego Krasickiego.
 Została zbudowana w 1852 roku na miejscu poprzedniej drewnianej bożnicy, według projektu Felicjana Frankowskiego. Przebudowana w latach 1880-1904. W przybudówkach mieściły się biblioteka, mykwa oraz dom rabina. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali synagogę.
 Po wojnie w budynku synagogi znajdował się dom dziecka oraz skład opałowy. 
Obecnie synagoga znajduje się w stanie ruiny. Murowany i otynkowany budynek synagogi został zbudowany na planie prostokąta, w stylu klasycystycznym. We wschodniej części znajdowała się kwadratowa sala główna nakryta sklepieniem zwierciadlanym, a w zachodniej przedsionek a nad nim babiniec. Elewacje boczne dzielone pilastrami dźwigającymi belkowanie. Elewacje wieńczyły trójkątne szczyty z inskrypcjami hebrajskimi. Obecnie zachowały się tylko mury obwodowe, fragmenty napisów hebrajskich na szczytach budynku, wewnątrz resztki malowideł. Synagoga była jedną z najładniejszych synagog w Polsce. Synagoga jest wpisana do rejestru zabytków pod numerem 1039A. ŹRÓDŁO:http://pl.wikipedia.org/wiki/Synagoga_w_Dzia C5 82oszycach
Całkowita ilość zdjęć: 24 | Ostatnia aktualizacja: 27.01.08 22:18 | Pomoc